Cały Świat we Włochach

W sobotę 15 lipca w Parku Marka Kotańskiego odbyły się pierwsze z serii 5 warsztatów Cały Świat we Włochach. Warsztaty poprowadziła wielka miłośnicza Włoch – Marta Smaruj, która nie tylko przez 8 lat mieszkała w Słonecznej Italii, ale także dopiero wróciła z kolejnej podróży do Włoch! Tydzień po powrocie spotykała się z mieszkańcami dzielnicy Włochy, żeby opowiedzieć  o swoich wrażeniach!

 

Zobaczcie jak się bawiliśmy:

W sobotę 22 lipca bawiliśmy się przednio podczas warsztatów Szaleni Galowie na Włochach w Parku Kombatantów! Razem z najsłynniejszymi Galami poznaliśmy Francję! Poznaliśmy architekturę tego pięknego kraju, malarstwo, wymowę oraz pisownię zwrotów grzecznościowych w języku francuskim. A na koniec podróży wcieliśmy się w role René Goscinnego i Albert Uderzo i stworzyliśmy własne komiksy o Asterixsie i Obelixsie

Zajęcia poprowadzi Olga Mirosława Mazurkiewicz.

Olga, już jako studentka na specjalizacji dyplomacja w Collegium Civitas, pod wpływem wykładów profesora Henryka Lipszyca, byłego Ambasadora RP w Japonii, zafascynowała się Krajem Kwitnącej Wiśni.

Pierwszą dwudniową imprezę pt. Dni Japonii zorganizowała w 2002 roku w Collegium Civitas. Japonii poświęcone były także jej prace dyplomowe dotyczące współpracy wywiadów Polski i Japonii w czasie II Wojny Światowej oraz dyplomacji japońskiej wobec Polski po roku 1989.

W latach 2005 -2009 była ściśle związana ze wschodnimi sztukami walki, w 2007 roku zdobyła 3kyu w ju-jitsu. Do dziś z nostalgią wspomina czas spędzony na treningach m.in.: samoobrony dla kobiet, karateaikidojudo oraz ju-jitsu.
Od roku 2002 (niestety, z dużymi przerwami) uczy się języka japońskiego.

Od wielu lat, najpierw w teorii, a obecnie w praktyce, zgłębia wiedzę na temat kitsuke, czyli sztuki zakładania i noszenia tradycyjnych strojów japońskich, kimon i yukat oraz technik ozdobnego wiązania tradycyjnych, bogato zdobionych pasów obi.

Opis warsztatów:
I część – 1,5 h – dla chętnych dużych i małych zajęcia z podstaw rysowania postaci mangowej.
Jeśli ktoś nie będzie miał ochoty rysować, znajdą się kolorowanki.
II część – 1,5 h – dla dzieci, rodziców i opiekunów możliwość przymierzenia japońskiego stroju – yukaty i/lub kimona.

BEZPŁATNE WARSZTATY „Pocztówka z wakacji!”

27 sierpnia, teren przy ul. Fasolowej i Zapustnej

Dzieci 4-6 lat, g. 13:00

Dzieci 7-10 lat, g. 14:30

 

Witamy w Polsce!
Góry… Mazury… a może, nad morze?! Na koniec wakacji zabierzemy Was w niesamowitą podróż po naszym kraju. Podczas warsztatów poznamy najciekawsze zabytki, przyjrzymy się najpiękniejszym krajobrazom i porozmawiamy na temat kuchni polskiej. Wspólnie stworzymy turystyczną mapę Polski, a każde dziecko będzie miało okazję wykonać wyjątkową pocztówkę z Wakacji i ją wysłać 🙂

Prowadząca Kasia Cabaj

„Nazywam się Kasia i studiuje pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam również kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej. Jestem miłośniczką polskiej natury i kultury. Uwielbiam górskie wędrówki, jak również mazurskie krajobrazy. Pokonywanie kolejnych szlaków górskich ( i swoich słabości) jest dla mnie bardzo satysfakcjonujące i motywujące.”

 

Prowadząca Julia Vodianchuk sama o sobie pisze tak:

„Nazywam się Julia i jestem studentką na Uniwersytecie Warszawskim. Studiuję Ukrainistykę z językiem rosyjskim i angielskim, jako dodatkowymi. Sama pochodzę również z Ukrainy i moje zainteresowania w większości skupione na kulturze i literaturze danego kraju. Szczególnie lubię literaturę współczesną oraz badania kultury międzynarodowościowej wschodniej Europy sprawia mi przyjemność i napełnia satysfakcją.”

Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z elementami współczesnej kultury ukraińskiej, historycznymi ciekawostkami. Poznają regionalne potrawy ukraińskie oraz dowiedzą się o łamańcach językowych. Poznają również podstawowe językowe zwroty wschodnich sąsiadów, które pomogą nawiązać przyjaźń/znajomość, do tego dojdzie jeszcze zabawa pokazująca najciekawsze zabytki i miejsca znajdujące się na terenie Ukrainy. Poznanie wschodniego sąsiada krokiem do poznawania rodaków-słowian.

 

Tony Halik uwielbiał swoich czytelników i widzów! Dlatego też zostawił dla Was list pomiędzy kartami jednego ze swoich dzienników. W tej wiadomości zapisany został plan jego następnej wyprawy do różnych krajów świata, której jednak nie udało mu się zrealizować… Teraz Wasza kolej na przeżycie przygody! Wcielcie się w rolę podróżników na wzór Tony’ego Halika i poznajcie kultury, które znajdują się na trasie wyprawy tego polskiego obieżyświata. Bierzcie wygodne buty, przyjaciela pod pachę i podejmijcie wyzwanie T. Halika!

CAŁY ŚWIAT WE WŁOCHACH!

Zapraszamy na kolejną odsłonę naszych warsztatów krajoznawczych oraz podróżniczą grę miejską w ramach projektu Cały Świat na Włochach! Pierwsze zajęcia już 15 lipca!Na warsztaty wstęp jest bezpłatny jednak obowiązują ZAPISY>>>

15 lipca 2017, g. 13:00 i 14:30 Park Marka Kotańskiego, przy boisku – Włochy- prow. Marta Smaruj

22 lipca 2017, g. 13:00 i 14:30 Park Kombatantów przy placu zabaw – Francja – prow. Alicja Kopczyńska – Bownik

19 sierpnia 2017 g. 12:00 i 13:30  Piknik „Wakacje Aktywnego Mieszkańca”, teren boiska przy ul. Astronautów 6- Japonia – prow. Olga Mazurkiewicz

27 sierpnia 2017 g. 12:00 i 13:30  Piknik „Pocztówka z Wakacji”- Polska – prow. Katarzyna Cabaj

9 września 2017 g. 13:00 i 14:30  Park Cietrzewia na końcu ul. Tomnickiej – Ukraina- prow. Julia Vodianchuck

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Włochy
Partnerzy: