Prasko-Południowe Prezentacje 2021. Pomoc dla NGO

Ostatni rok był trudny nie tylko dla wielu branż biznesu, ale także dla organizacji pozarządowych. Według raportu organizacji Klon/Jawor „Organizacje pozarządowe wobec pandemii” w 2020 roku 33% badanych NGO zawiesiło wszystkie dotychczasowe działania, a 20% organizacji nie widzi możliwości działania online[1].  Aby pomóc NGO wrócić do dawnej formy, Fundacja Zwalcz Nudę 12 czerwca organizuje wydarzenie dedykowane warszawskim, prasko-południowym organizacjom pozarządowym, podczas którego będzie przestrzeń do wymiany doświadczeń, poszerzenia sieci kontaktów czy nawiązania nowych współprac.

 

Pandemia a NGO

Dane ze wspomnianego raportu nie pozostawiają złudzeń.

Poprzedni rok każdemu dał się we znaki. My musieliśmy zrezygnować na przykład z organizacji pikniku w ramach Narodowego Dnia Sportu czy Warszawskich Dni Rodzinnych. Ale podjęliśmy również nowe wyzwania – zorganizowaliśmy nasze gry całkowicie online. Akademia Elfów Świętego Mikołaja to seria gier, które były prowadzone na żywo przez Facebooka i okazały się dużym sukcesem, a dla nas niesamowitą przygodą – mówi Krystyna Radkowska, Prezes Fundacji Zwalcz Nudę, organizatorka wydarzenia oraz członek prezydium DKDS Praga-Południe.

Ponad rok pandemii to jednak możliwość spróbowania całkiem nowych rozwiązań. Aż 80% organizacji planuje w swoich działaniach wykorzystywać nowe technologie.

12 czerwca 2021 r. w godz. 12-17 w Parku Obwodu Praga AK w dzielnicy Praga-Południe odbędzie się piknik, podczas którego NGO będą mogły – chociaż po części – wrócić do swojej dotychczasowej działalności. W ramach wydarzenia uczestnicy zapoznają się z ofertami lokalnych organizacji, wezmą udział w próbnych warsztatach, dowiedzą się więcej o wolontariacie czy poznają pierwsze kroki w założeniu własnej fundacji albo stowarzyszenia. Mimo że wydarzenie odbywa się stacjonarnie, to organizatorzy nie planują rezygnować z online – relację na żywo z wydarzenia będzie można obejrzeć na Facebooku Zwalcz Nudę.

 

 

Piknik na Pradze Południe

Co, oprócz możliwości zapoznania się z działalnością NGO, będzie się działo na pikniku? Warsztaty dla małych i dużych (np. kuglarskie, origami), spotkania (np. z sportowcami lotniczymi, którzy latają balonem), występy sceniczne (koncert piosenek Agnieszki Osieckiej i przedstawienie teatralne dla dzieci). A do tego możliwość adopcji szczeniaków i kociaków, sadzenie ziół, warzyw i kwiatów, kolorowe balony, gra terenowa po Kamionku, eksperymenty, na których dzieci zabawią się w prawdziwego inżyniera i zaświecą żarówkę siłą swoich mięśni, gra w frisbee, bieg przez płotki, skok w dal czy skos o tyczce i wiele, wiele więcej.

Szczegółowy harmonogram pikniku znajduje się na stronie www.zwalcznude.pl/ppp oraz w wydarzeniu www.facebook.com/events/145867094215027

Na Prasko-Południowych Prezentacjach nie zabraknie również lokalnego biznesu – partnerami wydarzenia są Atrium Promenada i Miejsce Aktywności Lokalnej znajdujące się w jej murach – „Piąty Wymiar”, które przygotowało pokaz baniek XXL oraz Bank Credit Agricole, na którego stoisku będzie można zapoznać się z ofertą banku oraz Volkswagen Grupa Cichy-Zasada oddział Warszawa.

Zapraszamy dzieci do twórczej zabawy podczas pikniku, w czasie której samodzielnie wykonają między innymi kolorowy piasek kinetyczny, zrobią gigantyczne bańki mydlane oraz wezmą udział w eksperymentach. Warsztaty w formie zabaw manualnych trenują motorykę małą u najmłodszych i są doskonałą okazją do rozwijania wrażliwości zmysłowej – mówi Dorota Morawska, Marketing Manager Atrium Promenada.

Co minutę do mórz i oceanów na całym świecie trafia ponad 20 ton plastikowych odpadów. To nasz wspólny problem, z którym wszyscy musimy walczyć. Dołącz do akcji #mniejplastiku banku Credit Agricole i otwórz Konto dla Ciebie, do którego dodawana jest karta z ekotworzywa, które rozkłada się szybciej niż plastik. Więcej informacji na www.mniejplastiku.pl – dodaje Monika Ślepowrońska, Dyrektor Zespołu Placówek Bankowych Credit Agricole przy ul. Grochowskiej 249/251 i 136.

Jesteśmy częścią Pragi-Południe od ponad 15 lat, dlatego bardzo cieszymy się, że możemy po raz kolejny wziąć udział w tak ciekawym wydarzeniu i spotkać się z lokalną społecznością. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strefy Volkswagena, gdzie czekać będą atrakcje dla dzieci i dorosłych! – mówi Marika Szabłowska, asystentka ds. marketingu z firmy Volkswagen.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Zwalcz Nudę, a współorganizatorem Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego na Pradze-Południe. Prasko-Południowe Prezentacje 2021 są współfinansowane ze środków Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy.

Nie sposób przecenić roli organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń, działających, podobnie jak władze samorządowe, w celu poprawy jakości życia mieszkańców, ich bezpieczeństwa, zdrowia i rozwoju. Bez NGO’sów codzienność dzielnicy byłaby monotonna, czasami nijaka. Warto zatem doceniać pracę działaczy NGO’sów, ich samozaparcie i determinację, z jaką podchodzą do zadań i problemów. Chylę czoła przed tymi wspaniałymi ludźmi, pozdrawiam i życzę udanych Prezentacji! – Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.

[1] Cały raport dostępny jest na: https://api.ngo.pl/media/get/135421

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda