Brygada Porządkowa – Fast Fashion / wyzwanie 4 – ZwalczNudę

Pamiętacie może szał zakupowy z okazji filmu „Barbie” w kinach? Pewnie nie. Wyparł go kolejny mikrotrend związany z nowym filmem, popularnym TikTokiem, influenserką czy postem na Instagramie. Ale wiecie kto na pewno nie zapomniał o tych wszystkich różowych stertach ubrań, dodatków i innych produktów? Środowisko – największa ofiara fast fashion. Ubrania, które powstają na potrzeby konkretnego trendu, muszą zostać uszyte natychmiast, bo każdy dzień zwłoki przynoszą producentowi straty. Co za tym idzie? Słaba jakość, praca ponad siły, by wyrobić narzuconą „normę”, nadprodukcja, szkodliwe dla natury procesy produkcji ubrań, nieetyczne warunki pracy. Można wymieniać i wymieniać. 

Myślimy sobie: „Okej, zawsze mogę oddać niepotrzebne ubrania na zbiórkę, wrzucić do pojemnika PCK, sprzedać na Vinted albo oddać do recyklingu”. Niestety każde z tych działań nie jest tak kolorowe, jak o nim myślimy. Poziom recyklingu w branży tekstylnej jest dramatycznie niski. Choć ok. 20 proc. ubrań udaje się odzyskać do ponownego wykorzystania, to finalnie tylko 1 proc. odzieży przetwarzany jest na nowe tekstylia. Pozostała część trafia do spalarni lub zasila gigantyczne wysypiska śmieci w krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

W sumie rocznie na całym świecie kupujemy aż 56 milionów ton ubrań! Do 2050 ta liczba może wzrosnąć nawet do 160 mln ton. A im więcej kupujemy, tym więcej wyrzucamy. 

Co możemy w takim razie zrobić, bo przecież musimy się w coś ubrać? Odpowiedź jest prosta: kupować rzeczy z drugiej ręki z dobrych jakościowo materiałów lub sprawdzać czy marka odzieżowa jest transparentna, ale przede wszystkim KUPOWAĆ MNIEJ.

WYZWANIE:

Masz dwie możliwości zrobienia tego wyzwania:

  1. Zbierz grupkę znajomych, kolegów lub koleżanek i razem zorganizujcie akcję wymieniania się ubraniami między sobą. Jeżeli znudziły Ci się już Twoje dotychczasowe ubrania – zamiast kupować nowe – wymień się nimi z innymi!  Może kolorowy t-shirt, który dla Ciebie jest już za mały – idealnie będzie leżał na Twojej koleżance z ławki, która z chęcią przekaże Ci pasek, którego już od dawna nie nosi? Może uda Ci się do akcji włączyć rodzinę?
  2. Zainicjuj w swojej szkole akcję wymiany ubrań przez jeden dzień. Może trwać podczas przerwy lub po lekcjach. Jeżeli chodzisz razem do szkoły z innym uczestnikiem albo uczestniczką połączcie siły! Całe wydarzenie relacjonuj na swoich mediach społecznościowych. A jakie są kroki zorganizowania takiej wymianki w szkole? Poniżej harmonogram:

a) wybierz datę, godziny i dokładne miejsce wydarzenia,

b) porozmawiaj z dyrekcją i uzyskaj zgodę na wydarzenie,

c) poinformuj o akcji innych uczniów i nauczycieli, np. samorząd uczniowski,

d) zbierz chętnych wystawców, którzy przyniosą ubrania do wymiany lub oddania,

e) rozwieś plakaty w szkole i przygotuj zasady wymiany ubrań – np. takie, które mówią o tym, że ubrania muszą być w dobrym stanie i czyste! [PLAKAT DO POBRANIA]

f) przygotuj przestrzeń, pożycz stoły z sali, kilka krzeseł potrzebnych do rozstawienia się,

g) relacjonuj wydarzenie na swoich mediach społecznościowych, 

h) po wszystkim dopilnuj, aby każdy zostawił po sobie porządek,

i) podziękuj dyrekcji i wystawcom za pomoc i uczestnictwo.

Na realizację wyzwania masz czas do 31 grudnia 2024. 

Pamiętaj o użyciu hasztaga #brygadaporządkowa!

 

Najpierw jednak przeczytaj krótki komiks, który dla Ciebie przygotowaliśmy i dowiedz się więcej na temat przemysłu fast fashion. KOMIKS DOSTĘPNY JEST TUTAJ