Widzę - Reaguję - Zmieniam

edukacyjne gry miejskie

Słowa "widzę, reaguję, zmieniam" ułożone jedno pod drugim; "widzę" oplatają liście, między Z a E znajduje się oko; obok "reaguję" jest megafon. Całość otacza tęcza oraz dwie dłonie, na dole, między dłońmi znajduje się żółte serce

to projekt edukacyjny kierowany do mieszkańców i mieszkanek Warszawy w wieku szkolnym. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży, zachęcanie ich do bycia aktywnymi i odpowiedzialnymi członkami społeczności – zarówno w wymiarze całego miasta, jak i sąsiedztwa.

Projekt ma na celu łamanie stereotypów, przeciwdziałanie mowie nienawiści, budowanie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Zawiera także elementy edukacji ekologicznej.

W ramach projektu organizujemy gry miejskie. Ich opisy znajdziecie poniżej

Projekt jest współfinansowany przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.

Podczas realizacji gier miejskich przestrzegamy wszelkich zasad bezpieczeństwa i aktualnych obostrzeń sanitarnych. Wszyscy uczestnicy biorący udział w wydarzeniu są zobowiązani zachowywać dystans społeczny, zasłaniać usta i nos, a także dezynfekować dłonie. Na każdym punkcie gry dostępne będą środki ochrony osobistej.

Wydarzenia w ramach projektu

Stań oko w oko z Kryzysem Klimatycznym

  • 21 marca 2021, gra odbyła się na Pradze-Południe
  • 15 maja 2021, start gry: Ferio Wawer, ul. Szpotańskiego 4

Dołączcie do drużyny Strażników_czek Planety Ziemia i stańcie oko w oko z Kryzysem Klimatycznym! Wzywamy Was do pokrzyżowania mu planów. Nie możemy dopuścić, aby doprowadził naszą planetę do destrukcji! Jak to zrobić? Dowiecie się podczas naszych gier!

W dobie kryzysu klimatycznego edukacja ekologiczna jest bardzo ważna, a Fundacji Zwalcz Nudę ten temat jest szczególnie bliski. W ramach gry uczestnicy dowiedzą się, jak dbać o Planetę, co wpływa na nią niekorzystnie. Nauczą się między innymi prawidłowo segregować śmieci, niekorzystnym wpływie oleju palmowego na środowisko, rozpoznawać chronione gatunki roślin oraz poznają odpowiedź na pytanie, dlaczego powinniśmy używać mniej plastiku i wody. Wreszcie przedstawimy im problem zanieczyszczenia powietrza i tego, jak powstaje smog. Uczestnicy gry poszerzą swoją wiedzę na tematy związane z czystością powietrza, gospodarowania odpadami i wodą.

Planeta Ziemia, wokół niej chmury, postać ma ręce i nogi, oczy, nos oraz usta, jest uśmiechnięta

Partnerzy gier:

Uśmiechnięta dziewczynka o blond włosach siedząca na wózku inwalidzkim

Zostań Ambasadorem_ką dostępności!

  • 8 maja 2021, start gry: Centrum Praskie Koneser, plac Konesera 1
  • zapisy startują 23 kwietnia 2021 o godz. 12:00

W ramach tej gry chcemy sprawić, by młodzi ludzie na własnej skórze przekonali się, z jakimi problemami borykają się osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. W poznawaniu tych przeszkód trudno sobie wyobrazić lepsze laboratorium niż przestrzeń miejska, codziennie eksplorowana przez setki tysięcy ludzi.

Czy młodzi mieszkańcy Warszawy wiedzą, że co szósty warszawiak lub warszawianka to osoba z jakąś niepełnosprawnością, natrafiająca na różnego rodzaju bariery na swojej drodze do pracy, szkoły, lekarza?

W ramach gry uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć się z tymi codziennymi rozterkami, ich zadaniem będzie np. pokonanie toru przeszkód na wózku inwalidzkim, czy przejście fragmentu trasy z zasłoniętymi oczami i białą laską w dłoni. Pierwszym krokiem do poprawy dostępności jest zrozumienie, poznanie różnych niepełnosprawności i związanych z nimi potrzeb i ograniczeń. Uczestnicy i uczestniczki gry wyposażeni w to doświadczenie sami/same staną się w efekcie ambasadorami i ambasadorkami dostępności.

Partner gry:

Różnorodne jest piękne!

  • 8 maja 2021, start gry: Centrum Praskie Koneser, plac Konesera 1
  • zapisy startują 23 kwietnia 2021 o godz. 12:00

W ramach tej gry pochylimy się nad kilkoma tematami dotyczącymi akceptacji, różnorodności, a także przeciwdziałaniu zwalczania mowy nienawiści. Będzie dotyczyła tolerancji wobec osób innych narodowości czy grup etnicznych, wyznania. Ponadto podczas gry skupimy się także na temacie tolerancji i akceptacji wobec osób innej płci czy orientacji.

Wydarzenie będzie miało charakter antydyskryminacyjny, jego celem jest edukacja na rzecz różnorodności i wsparcia osób dyskryminowanych ze względu na płeć, orientację, pochodzenie, czy wyznanie. Młodzi uczestnicy zapoznają się też z podstawowymi prawami człowieka. W ramach gry uczestnicy będą rozwijać swoje poczucie otwartości na różnorodność i tolerancji, akceptacji.

Czarnoskóry chłopiec w kolorowym T-shircie, macha ręką

Partnerzy gry:

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda