Pojawienie się dziecka oraz pierwsze lata jego życia to olbrzymia zmiana w funkcjonowaniu rodziny. Wszystkie relacje muszą ukonstytuować się na nowo, zarówno te dotyczące innych ludzi, jak i samego siebie w nowej roli. Znacznie łatwiej przejść przez ten okres, mając wsparcie – tzw. „wioskę”, czyli osoby będące na podobnym etapie życia, które służą radą, wsparciem lub towarzystwem, w zależności od potrzeb.
Taką „wioskę” tworzy wspólny projekt Fundacja Zwalcz Nudę, Stowarzyszenie Wspólne Podwórko oraz Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa” – Rodzina Wspólna Sprawa V.
Projekt ten, współfinansowany przez m.st. Warszawa, odpowiada na potrzeby społeczne terenów rewitalizowanych dzielnicy Praga-Południe. Jego celem jest troska o rozwój najmłodszych mieszkańców dzielnicy oraz środowiska, w jakim się wychowują.
Praca nad relacjami w rodzinie
Wielu rodziców boryka się z trudnymi emocjami i wyzwaniami:
„Nie wiem, dlaczego moje dziecko płacze.”
„Całymi dniami jestem sama.”
„Nie pamiętam, kiedy ostatni raz zrobiłam coś dla siebie.”
Szacuje się, że 1 na 5 kobiet cierpi na depresję poporodową, która – niezaopiekowana – niesie negatywne konsekwencje dla zdrowia matki, rozwoju dziecka oraz może przerodzić się w długotrwałe zaburzenia nastroju. Co istotne, depresja poporodowa może dotyczyć także ojców.
W odpowiedzi na te wyzwania projekt Rodzina Wspólna Sprawa V oferuje rodzicom wsparcie psychologiczne, psychoedukację oraz bezpieczną przestrzeń do spotkań z innymi rodzicami i ich dziećmi. W ramach projektu organizowane są warsztaty, takie jak:
- NVC – komunikacja bez przemocy,
- Cyberwychowanie – dlaczego elektronika przyciąga jak magnes?,
- Autyzm u dziewczynek – diagnoza, terapia, wsparcie,
- Media społecznościowe w biznesie – jak wybić się na Facebooku i Instagramie?.
Dodatkowo cyklicznie odbywają się zajęcia jogi dla mam i kobiet w ciąży.
Zajęcia dla najmłodszych
Projekt obejmuje także zajęcia dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat, w tym:
- Smykomultisensoryka (dla dzieci 6-12 mies.),
- Wierciołki – ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne,
- Gagatki – zajęcia adaptacyjne do przedszkola,
- Zajęcia umuzykalniające – zanurzenie w muzyce,
- Musical Babies i Musical English – muzyczny angielski,
- Szkoła tuż tuż – przygotowanie do I klasy,
- Play with me – angielski dla starszych przedszkolaków,
- MotoMocni – wsparcie motoryki małej.
Dodatkowo w Klubie dla Rodzin znajduje się kawiarenka społeczna, sala zabaw, a także konstrukcja z kulkami, co sprawia, że przestrzeń tętni życiem przez cały dzień. Zarówno maluchy, jak i rodzice/opiekunowie czują się u nas jak w domu, więc nikogo nie dziwi mały Wierciołek, który wdrapuje na spotkanie zespołu do przestrzeni biurowej.
Wsparcie dla dzieci z wyzwaniami rozwojowymi
Wczesna diagnoza trudności rozwojowych u dzieci zwiększa szansę na poprawę ich funkcjonowania. Opóźniony rozwój mowy to nie tylko kwestia czasu, ale może prowadzić do trudności społecznych („Jak się dogadać, jak się nie umie mówić?”) i emocjonalnych („Chciałbym zaspokoić swoje potrzeby, ale nikt mnie nie rozumie. To frustrujące!”).
W ramach projektu zapewniamy:
- wsparcie psychologiczne i logopedyczne,
- wskazówki dotyczące diagnozy i terapii,
- informacje o dostępnych formach pomocy państwowej,
- konsultacje w wyborze odpowiednich specjalistów.
Czasem diagnoza dziecka ujawnia, że nie tylko ono mierzy się z wyzwaniami rozwojowymi. Przykładem jest Ludwika, która podzieliła się swoją historią w artykule: Wy jesteście inni, a ja inniejsza. Gdzie umieścić siebie w spektrum neuroróżnorodności? (Nauka w Polsce).
Jesteśmy rodzicami i wiemy, że rodzina to NASZA WSPÓLNA SPRAWA!
Każde wsparcie, przytulenie, wysłuchanie może sprawić, że nie krzykniemy na dziecko, poczujemy się kompetentniejszymi rodzicami i stworzymy lepszą codzienność dla najmłodszych.
Projekt Rodzina Wspólna Sprawa V jest współfinansowany przez Miasto Stoleczne Warszawa.
Organizatorzy:
- Stowarzyszenie Wspólne Podwórko
- Klub dla Rodzin Fundacja Zwalcz Nudę
- Stowarzyszenie TA SZANSA