Spacery – ZwalczNudę

[vc_row][vc_column][vc_column_text]W ramach projektu zrealizowaliśmy konkurs spacerowy! Był on skierowany do mieszkańców Warszawy, którzy mogą wcielić się w lokalnych przewodników i zaprezentować swoje ulubione miejsca po prawej stronie Wisły.

Składał się z dwóch etapów: pierwszym etapem było stworzenie autorskiej, subiektywnej trasy spacerowej po Nowej, Starej Pradze lub Kamionku. Prosiliśmy uczestników o opracowanie trasy, ale także o krótkie opisanie jej: uzasadnienie swojego wyboru i wytłumaczenie, dlaczego uważają właśnie te miejsca za warte odwiedzenia. Wyłonieniem zwycięzców zajęło się jury składające się z przedstawicieli lokalnych instytucji pozarządowych.

Najciekawsze i najbardziej oryginalne prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. Autorzy wybranych tras spacerowych wcielili się w rolę lokalnego przewodnika i poprowadzili spacer. Uczestnicy konkursu mieli okazję pokazać i opowiedzieć o swoich ulubionych miejscach, przywołać wspomnienia związane z dzielnicą i połączyć dwie perspektyw: osobiste historie z historią miejsca, w którym mieszkają. Uczestnicy tych spacerów oceniali spacer – w skali od 1 do 4 – i osoby, które uzyskały najwyższą średnią ocen, zostały nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi, a zwycięzca mógł podziwiać Warszawę z lotu ptaka!

Nadesłane do konkursu trasy możecie zobaczyć TUTAJ. Jest to wirtualny spacerownik, w którym znajdują się wszystkie trasy zgłoszone do konkursu![/vc_column_text][vc_btn title=”Pobierz spacerownik” color=”primary” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fzwalcznude.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2022%2F10%2FA4_spacerownik_u_nas_na_prawym_ost2.pdf”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator color=”juicy_pink”][vc_custom_heading text=”Miasto moje a w nim” font_container=”tag:h1|text_align:center” google_fonts=”font_family:Raleway%3A100%2C200%2C300%2Cregular%2C500%2C600%2C700%2C800%2C900|font_style:700%20bold%20regular%3A700%3Anormal” el_class=”heading”][vc_column_text]

Cykl spacerów międzypokoleniowych po Starej, Nowej Pradze i Kamionku, których celem było zainteresowanie historią dzielnic, budowa i wzmocnienie tożsamości lokalnej, a także wymiana doświadczeń, wiedzy. Spacery odbyły się w 2021 roku.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

Stara Praga – 9 października 2021

W ramach spaceru mieszkańcy poznali Starą Pragę, jako swoisty pomnik przedwojennej miejskiej tkanki, zobaczyli cerkiew prawosławną, poznali historię Bazaru Różyckiego, dowiedzieli się także jakie funkcje pełniła ta część Warszawy po zakończeniu II wojny światowej, zapoznali się także z robotniczym charakterem tej części dzielnicy.

Start: Muzeum Warszawskiej Pragi

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

Kamionek – 13 listopada 2021

Na Kamionku odkryli, skąd pochodzi nazwa tego obszaru, przenieśli się również do czasów królewskich – wspominając elekcję królów Henryka Walezego i Augusta III, odwiedzą też najstarszą warszawską nekropolię, czyli cmentarz kamionkowski, poznają historię rogatek grochowskich i wiele innych.

Start spaceru: Teatr Powszechny,  ul. Jana Zamoyskiego 20

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

Nowa Praga – 27 listopada 2021

Na Nowej Pradze mieszkańcy dowiedzieli się, kiedy została ona przyłączona do Warszawy i jaka jest jej przeszłość – usłyszeli np. o rzezi Pragi, kolei Warszawsko-Petersburskiej, Fabryce Stali na ulicy Stalowej – jednej z największych w Cesarstwie Rosyjskim, nie zabrakło także historii związanych z Ogrodem Zoologicznym czy Parkiem Praskim, uczestnicy przenieśli się też na chwilę do lat 50. ubiegłego wieku, by wspomnieć słynne stalinowskie więzienie – tzw. „Toledo”.

Start spaceru: róg ulic Wileńska i Targowa

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Spacery poprowadził Łukasz Przybyłek – historyk, filozof, wieloletni przewodnik miejski po Warszawie, varsavianista, animator i nauczyciel. Z zamiłowania odkrywca niesamowitości dawnej Warszawy oraz aktor – amator. Autor książki o zniszczeniach szwedzkich na Mazowszu doby potopu. Od zawsze w Warszawie mieszka po prawej stronie.

[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”17380,17381,17382,17383,17388,17389,17390,17756,17757,17758,17759,17760,17761,17762″][/vc_column][/vc_row]