Okazuje się, że ludzie DOSŁOWNIE od zawsze produkują śmieci. Na początku jednak, nie mieli za bardzo czym śmiecić, bo było ich po prostu niewielu. Poza tym już wtedy na topie był styl życia “zero waste”, bo wszystko, co zebrali, złowili, zdobyli – wykorzystywali do ostatniego okruszka. Schody zaczęły się dopiero wtedy, gdy zaczęto budować miasta – śmieci zaczęły się kumulować. Wciąż jednak były to odpady naturalne, jak resztki jedzenia, popiół, odchody.
Im bliżej współczesności, tym większy problem ze śmieciami. W średniowieczu nadal nikt nie wpadł na stworzenie śmietników, więc wszelkie resztki i odpady, lądowały gdzie popadnie. Resztki jedzenia przyciągały zwierzęta, które wcześniej żyły na polach i w lasach. Niektóre z nich nadal mieszkają w miastach, na przykład w rurach kanalizacyjnych.
Wiek XIX to okres intensywnego rozwoju miast i rewolucji przemysłowej, nowych wynalazków i budowania fabryk, które zaczęły wytwarzać nowy rodzaj odpadów – poprzemysłowe, jak np. smary, oleje, stare farby, kawałki metalu, tkanin, resztki spalonego węgla. Coraz więcej toksycznych substancji zaczęło spływać do rzek i pojawił się trujący dym z kominów.
XX wiek to nowy level, jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska śmieciami. Wtedy ludzie zaczęli więcej kupować, a więc również więcej wyrzucać – i niestety najczęściej są to śmieci, z którymi natura nie jest w stanie sobie poradzić. Dziś składowiska śmieci możemy znaleźć dosłownie wszędzie.

Zbliża się 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada to nie tylko dzień upamiętnienia, ale również dzień odpowiedzialności i troski o przyszłość – o kraj, który pozostawimy przyszłym pokoleniom. Patriotyzm to nie tylko miłość do Ojczyzny, która ogranicza się do wielkich słów i symboli – można ją wyrażać przez codzienne działania i troskę o nasze wspólne dobro. Dbając o porządek, wyrażamy szacunek do miejsc, które łączą nas jako społeczeństwo, oraz do historii i przyrody, którą odziedziczyliśmy.
WYZWANIE:
Zbierz grupę znajomych, przyjaciół, czy rodzinę i wspólnie wybierzcie się na jesienny spacer do okolicznego lasu albo parku. Zabierzcie ze sobą worki na śmieci i pozbierajcie zalegające odpady. Możecie też wspólnie posprzątać swoją ulicę lub podwórko. Pamiętajcie o segregacji zbieranych śmieci i wrzuceniu ich do odpowiednich kontenerów. Całość udokumentuj w formie relacji fotograficznej lub filmiku i wrzuć na swoje media społecznościowe.
Na realizację wyzwania masz czas do 29 listopada 2024.
Pamiętaj o użyciu hasztaga #brygadaporządkowa!
Zapoznaj się też z materiałem edukacyjnym, który dla Ciebie przygotowaliśmy – 5-minutowym filmikiem na temat śmieci w naszym otoczeniu.