Przeżyj przygodę ze Zwalcz Nudę! Jak przygotować się do gry miejskiej? – ZwalczNudę

W listach często pytacie nas, jak należy przygotować się do gry miejskiej, organizowanej przez Zwalcz Nudę. Oto kilka informacji, które mogą być dla Was przydatne! Rekomendujemy zapoznanie się przed udziałem w Waszej pierwszej grze.

Krok pierwszy: zapisz się na grę

Aby wziąć udział w grze miejskiej, organizowanej przez Zwalcz Nudę – należy najpierw zapisać na nią swoją drużynę. Udział w grach jest bezpłatny, ale obowiązują na nie limity miejsc, stąd więc wynika konieczność zapisów. Dokonać rezerwacji dla swojej drużyny można jedynie przez stronę www.zwalcznude.pl/wydarzenia/. Nie ma możliwości zapisów telefonicznych, mailowych ani przez np. Facebooka. Informacje o planowanych zapisach na gry zawsze publikujemy z wyprzedzeniem – za pośrednictwem newslettera Zwalcz Nudę oraz naszych kanałów w social mediach, dlatego tym bardziej warto nas obserwować.

Czym jest drużyna? To Wasza grupa, która będzie brała udział w grze – zarówno dzieciaki, jak i dorośli. To ważne, abyście podali informacje o osobach uczestniczących w grze, bo dzięki temu możemy się lepiej do niej przygotować. Drużyna może składać się z maksymalnie 5 osób. Podczas zapisów będziemy potrzebować informacji, ile Was będzie, ile macie lat (nie w sumie, tylko każdy osobno 😊), a także telefon kontaktowy oraz mail. W formularzu zapisów pytamy też, skąd dowiedzieliście się o naszym wydarzeniu i z jakiej dzielnicy jesteście – do naszej informacji i celów statystycznych.

Udało Ci się zapisać! Gratulacje!

Niestety na nasze gry miejskie mamy limit miejsc, który z kolei jest uzależniony od środków finansowych, które możemy przeznaczyć na realizację wydarzenia. Gry są bezpłatne – toteż jest duże zainteresowanie nimi w momencie zapisów. I to bardzo duże! Na ostatnie gry z cyklu „Akademia Elfów Świętego Mikołaja”, na jedno miejsce (dla jednej drużyny) polowało około 14 osób. Dlatego też nasza strona internetowa bywa przeciążona w wyniku tak dużego ruchu. Staramy się, jak możemy, aby jak najwięcej osób mogło brać udział w grach (np. w grach z tego samego cyklu jedna drużyna może wziąć udział tylko raz, tworzymy też listy rezerwowe). Prosimy o wyrozumiałość, jeżeli proces zapisu nie zawsze przebiega tak, jak byście sobie tego życzyli i życzyły. Jeżeli macie jakieś sugestię, jak to poprawić – wiecie, jak się z nami skontaktować. 😊

Daj znać, jeśli Twojej drużyny nie będzie

Jak już wspomnieliśmy mamy wiele chętnych drużyn na udział w naszych grach. Dlatego jeżeli wiesz, że Ciebie i Twojej drużyny nie będzie na grze – daj nam znać wcześniej. Dzięki temu poinformujemy drużynę z listy rezerwowej, że może przyjść na grę w Wasze miejsce. A Wy możecie próbować zagrać z nami przy innej okazji!

Grupa osób gra w Tower of Power

Załóż wygodne buty i weź coś do picia

Trasa gry miejskiej to zazwyczaj 5 km – najczęściej do pokonania pieszo, na rowerach lub komunikacją miejską. Nie zabraniamy też poruszania się samochodem, latającym dywanem lub na miotłach. Czasami do pokonania jest większa przestrzeń, ale jeżeli tak się wydarzy – na pewno damy Wam znać wcześniej – w mailu do graczy, który wysyłamy zawsze na kilka dni przed wydarzeniem.

Pamiętaj, że punkty gry na trasie możesz odwiedzać w dowolnej kolejności. Czasami zdarzy się, że jedno z zadań należy wykonać jako pierwsze, aby ruszyć dalej, ale o tym na pewno dowiesz się na starcie.

Staramy się, aby punkty gry, w których przygotowane są zadania, były w pomieszczeniach. Czasami nawet ulokowane są w obrębie jednego budynku! Bywa jednak i tak, że niektóre punkty są umieszczone na dworze – co ma swoje plusy i minusy. Przy pięknej pogodzie – to sama przyjemność, ale kiedy pada deszcz lub śnieg i jest zimno – tej przyjemności jest już odrobinkę mniej. Przygotowując się do gry, pamiętaj o ubraniu stosownym do warunków atmosferycznych. Szczególnie zimą warto pamiętać o rękawiczkach i kubku termicznym z herbatą. Latem – o butelce wody i nakryciu głowy! Choć często zapewniamy Wam ciepły lub zimny napój – warto też samodzielnie się zaopatrzyć.

Za przebranie – dodatkowe punkty

Czasami specyfika gry umożliwia nam przyznanie dodatkowych punktów dla drużyn, które swoim przebraniem nawiązują do jej tematyki. Punkty w skali od 1 do 3 przyznawane są subiektywnie przez osobę, która rejestruje Was na starcie. Liczy się pomysł, kreatywność i prezentacja kreacji. Przykładowo – jeżeli bierzesz udział w grze na temat misji kosmicznej, a przebranie członków Twojej drużyny to: koszulka z napisem NASA oraz skarpetki z brokatem (symbolizującym gwiezdny pył) – to dostaniecie 1 punkt. Jeżeli zaś macie własnoręcznie wykonany kompletny kostium lub jego elementy – możecie uzyskać nawet 3 punkty! Są one przyznawane na starcie gry. W punktowanych przebraniach i kostiumach należy cały czas poruszać się na trasie gry i wykonywać wszystkie zadania.

Pamiętajcie, że wspólne przygotowanie stroju czy zebranie jego elementów to świetny pretekst do zagrzania drużyny do boju, do wprowadzenia dzieci w tematykę gry. Skorzystajcie z tego i zróbcie to razem.

Do biegu, gotowi, start!

Na kilka dni przed grą otrzymasz maila z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi zabawy – miejsce startu, informację o punktach za przebranie (czy będą), a także inne ważne informacje dotyczące konkretnego wydarzenia (np. długość trasy, jeśli jest dłuższa niż standardowa).

W dniu gry staw się ze swoją drużyną na w miejscu gry i zamelduj się na starcie. Tam otrzymasz kartę gry, na której będziesz zbierać punkty za wykonanie każdego z zadań. Na starcie zapoznasz się też z regulaminem, godzinami, w których należy koniecznie wrócić na zakończenie oraz mapą gry. Będziecie mogli też zrobić sobie zdjęcie tych informacji, aby ich nie zgubić, ani nie zapomnieć!

Pamiętaj, że gra to nie wyścig – tu nie obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. W grze wygrywają zazwyczaj 3 najlepsze drużyny, które zdobyły najwięcej punktów. Czyli najlepiej wykonały największą liczbę zadań. Gra najczęściej trwa ok 3-4 godziny. Jeżeli Wasza drużyna skończy wcześniej i do rozdania nagród macie jeszcze chwilę, możecie wspólnie spędzić czas, coś zjeść i odpocząć. Na niektórych grach mamy też animacje, w których możecie wziąć udział po zakończeniu zabawy.

Gra ma charakter rodzinny. W związku z tym niewskazane jest, aby dzieciaki samotnie wykonywały zadania, a dorośli pełnili tylko funkcję obserwatorów. Z drugiej strony nie rekomendujemy też, aby sami dorośli wykonywali zadania, żeby np. zdobyć jak najwięcej punktów. Punktację staramy się dopasować do wieku uczestników. Stąd często za wykonanie tego samego zadania dorosły dostanie inną punktację niż 5-latek. Zadania na grze wykonujemy wspólnie, całą drużyną – chyba że scenariusz zadania wskazuje, że należy wyznaczyć przedstawiciela – wówczas proponujemy wybrać osobę, która Waszym zdaniem ma najlepsze umiejętności do jego wykonania.

Oczywiście to, że gry Zwalcz Nudę zazwyczaj odwiedzają rodziny z dziećmi, nie znaczy, że drużyny składające się z samych dorosłych nie są mile widziane! Wręcz przeciwnie! Odkryjcie swoje wewnętrzne dziecko i bawcie się razem z nami! W naszej ofercie są też gry przygotowane dla dorosłych (np. seria gier „Śladami Barei”) – ale wtedy zawsze znajdzie się coś dla dzieciaków.

3 osoby siedzą na podłodze, na środku kartka papieru na której jest napisane "Bądź eko"; w rękach osoby mają kredki

Gra miejska ze Zwalcz Nudę to przede wszystkim zabawa

Tą uwagą chcielibyśmy zamknąć listę tematów, z którymi należy się zapoznać, przygotowując się do gry. Niestety rywalizacja i walka o nagrody często dominuje (szczególnie u dorosłych) nad, po prostu, fajną i dobrą zabawą, przeżywaniem przygód i nabywaniem nowych umiejętności. Czasami jest to powodem nieprzyjemnych sytuacji – głównie dla dzieciaków biorących udział w zabawie.

Owszem, wydarzenie ma charakter gry miejskiej, są punkty i nagrody – ale nie to powinno być sensem naszej rozrywki. Stawiamy na wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.

Dlatego, zanim przyjdziesz na grę, przeczytaj kilka poniższych zdań i porozmawiaj o nich z członkami swojej drużyny:

  • Nie zawsze wszyscy dostają nagrodę.
  • Nie zawsze Ty i Twoja drużyna musicie być najlepsi i wygrać.
  • Nie zawsze za każde zadanie otrzymasz maksymalną liczbę punktów.
  • Nie zawsze Twoje dziecko poradzi sobie z jakimś zadaniem.
  • Nie zawsze Ty poradzisz sobie dobrze z zadaniem.
  • Nie zawsze musisz robić za swoje dziecko zadanie, żeby zdobyć jak najwięcej punktów.
  • Nie zawsze będziesz pierwszy w kolejce do wykonania zadania.

To jak? Widzimy się na najbliższej grze? Do zobaczenia!