Praga przez pewien czas miała niechlubną opinię zaniedbanej dzielnicy. To się jednak zmieniło! Dzisiaj tętni życiem kulturalnym w wielu niesamowitych miejscach wartych odwiedzenia. Poznajcie je sami!
Praga to jedna z najstarszych dzielnic Warszawy. Zanim została do niej dołączona, była oddzielnym miastem, a wcześniej osadą, o której pierwsza wzmianka pojawiła się już w 1432 roku. Dziś Praga jest barwnym miejscem na mapie Warszawy, w którym znajdziemy niesamowitą sztukę uliczną, zabytki, świetne restauracje i kawiarnie, a przede wszystkim wspaniałe instytucje kultury. 20 listopada podczas gry miejskiej Akcja Aktywizacja! na Startej Pradze organizowanej przez Fundację Zwalcz Nudę, gracze będą mieli okazję wygrać pakiet wejściówek do wybranych muzeów, teatru czy kina. Przekonajcie się sami, dlaczego warto wziąć udział w wydarzeniu i odwiedzić te miejsca.
Muzeum Neonów
Muzeum Neonów działa na Pradze od 2005 r. i skupia się na dokumentacji oraz ochronie powojennych reklam świetlnych – neonów. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, a w skład wystawy stałej wchodzi blisko 100 neonów. Wiele z nich jest projektu wybitnych polskich artystów, grafików i twórców związanych z tzw. Polską Szkołą Plakatu. Instytucja oprócz kolekcjonowania nietypowych reklam świetlnych zainicjowała kampanię – Akcję Reaktywację!, w ramach której chronione są neony w przestrzeni miejskiej. Muzeum jest otwarte codziennie i oprócz ekspozycji stałej organizowane są liczne wydarzenia – lekcje edukacyjne, pokazy filmowe czy wycieczki z przewodnikiem. Dzięki działaniom muzeum na Moście Gdańskim pojawił się też kultowy neon – Miło Cię Widzieć.
Muzeum Wódki
Muzeum Polskiej Wódki to jedyne takie miejsce na świecie. Mieści się w historycznym budynku rektyfikacji spirytusu na zrewitalizowanym terenie Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser przy placu Konesera. Bez wątpienia punkt obowiązkowy na turystycznej mapie Warszawy ze względu na historię, na interaktywność wystawy oraz unikatowe eksponaty. To kino, galerie historyczne, 4 sale degustacyjne oraz 2 bary.
Historia Polskiej Wódki, budowanie świadomości jednego z najbardziej znanych na świecie polskich produktów oraz wpajanie zasad odpowiedzialnego spożywania alkoholu, to wszystko znajdą Goście w jednym miejscu – Muzeum Polskiej Wódki.
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi opowiada o historii jednej z najbarwniejszych dzielnic stolicy. Znajdziecie tutaj zarówno drobiazgowo wykonaną makietę dawnej Pragi, jak i współczesne instalacje artystyczne, poświęcone kultowym miejscom prawego brzegu.
Wsłuchajcie się we wspomnienia handlarzy i kupujących z legendarnego bazaru Różyckiego. Zajrzyjcie do pracowni rzemieślniczej – PraRzemki. Zachwyćcie się malowidłami z dawnej żydowskiej modlitewni, które dzięki Muzeum zostały ocalone od zapomnienia.
Mazowiecki Teatr Muzyczny i Kino Praha
Od czerwca 2019 roku Mazowiecki Teatr Muzyczny zdobył stałą siedzibę- budynek przy ul. Jagiellońskiej 26, w którym mieści się także Kino Praha. Nowemu lokum nadano wyjątkowy artystyczny charakter, skierowany do szerokiego grona odbiorców. To właśnie tutaj, w jednej przestrzeni, spotyka się bogata oferta wydarzeń muzycznych i teatralnych z klimatem studyjnych seansów filmowych. Od stycznia 2020 roku działa także teatralna kawiarenka Kiepura Cafe.
Mazowiecki Teatru Muzyczny oferuje swoim odbiorcom zarówno repertuar operetkowy, jak i musicalowy, nie zapominając przy tym także o najmłodszych Widzach. Ważnym elementem działalności Mazowieckiego Teatru Muzycznego są również koncerty. Teatr wykreował i jest organizatorem dwóch bardzo ważnych wydarzeń muzycznych. Są to: Koncert Noworoczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego oraz gala rozdania Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.
Akcja Aktywizacja! na Starej Pradze
Akcja Aktywizacja! to gra miejska dla dzieci i dorosłych, w ramach której uczestnicy i uczestniczki zmierzą się z 6 zadaniami. Gracze będą musieli współpracować ze sobą nawzajem i wspólnie rozwiązywać problemy, z którymi na co dzień zmagają się mieszkańcy i mieszkanki Starej Pragi. Podczas gry uczestnicy i uczestniczki odwiedzą także miejsca charakterystyczne dla Starej Pragi oraz poznają ich historię. Gra odbędzie się 20 listopada w godzinach 11:00-14:00. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy: www.zwalcznude.pl/wydarzenia/.
Projekt jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.