Jak powstają mapy gwiazd? – ZwalczNudę

Cześć! Dziś opowiemy wam trochę o gwiazdach widocznych na niebie oraz o tworzeniu map gwiazd – plakatów pokazujących układ gwiazd z danego dnia.

Skąd wiadomo, jakie gwiazdy będą widoczne na niebie?

Wyobraź sobie, że Ziemia jest obracającą się wokół własnej osi zabawką. W jej otoczeniu znajdują się różne lampki, światełka i odbicia światła – na niebie są to gwiazdy. W ten sposób możecie wyobrazić sobie model obrotu Ziemi, dzięki któremu można stworzyć symulację układu gwiazd w przyszłości. Teraz, aby zrozumieć, dlaczego różne gwiazdy są widoczne w różnych miejscach i czasach, wyobraź sobie, że stoisz w nocy na podwórku i patrzysz w górę na gwiazdy

Kiedy Ziemia się obraca, to wszystkie gwiazdy zdają się jednocześnie poruszać, ale to tylko złudzenie! Tak naprawdę to Ziemia kręci się wokół własnej osi, a nie gwiazdy. Łatwo to zrozumieć jeśli pomyślisz o karuzeli. Kiedy na niej siedzisz, wydaje ci się, że wszystko wokół ciebie się kręci, ale to ty przecież to robisz! To samo dzieje się z nami na Ziemi – to my żyjemy na obracającej się planecie.

Gdy Ziemia się obraca, gwiazdy przybliżają się i oddalają od ciebie. To dlatego widzimy różne konstelacje w nocy w różnych porach roku. Zimą widzimy inne gwiazdy niż latem, ponieważ Ziemia przemieszcza się wokół Słońca jak na karuzeli. Gwiazdy zazwyczaj ukazują się tylko w nocy, a za dnia ich nie widać. Nie znaczy to jednak, że w ciągu dnia gdzieś się chowają lub uciekają! Po prostu światło słońca jest tak jasne, że przyćmiewa światło gwiazd.

Układ gwiazd podczas Misji kosmicznej z Fundacją Zwalcz Nudę!

Gdy już wiemy jakie gwiazdy są widoczne wokół Ziemi oraz jak się porusza, możemy przewidzieć, jakie gwiazdy będą widoczne w danym miejscu i czasie. Ludzie od zarania dziejów obserwowali ruchy gwiazd i zapisywali swoje obserwacje. Łącząc całą tę wiedzę, zaczęto tworzyć mapy gwiazd, które pomagają nam zrozumieć, jakie konstelacje będziemy mogli zobaczyć na niebie danego dnia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o powstawaniu układów gwiazd, koniecznie przeczytaj ten artykuł: Nauka: Jak powstaje układ gwiazd dla naszych plakatów

Co można zrobić z układem gwiazd?

Poza wykorzystaniem mapy gwiazd do obserwacji nieba i rozpoznawania ciał niebieskich, może stać się ona wyjątkową ozdobą! Można stworzyć plakat z układem gwiazd z chwili własnych urodzin lub stworzyć taki prezent dla bliskich! 

Plakaty z układem gwiazd z danego dnia możesz kupić w sklepie Astralo. Chętnie pomożemy Ci w stworzeniu układu gwiazd z dnia twoich urodzin lub innych ważnych dla ciebie okazji! Zobacz mapy gwiazd w sklepie Astralo